Explanation:  Manufacturing costs – materials, labor and manufacturing overhead are initially part of inventory cost and do not become expensed until the product is sold (cost of goods sold).

12) Indirect manufacturing costs ________. 24) Archambeau Products Company manufactures office furniture. Classify each item as either inventoriable (I) costs or period (P) costs. New examples include Subway, Chipotle, H&M, Amazon, Under Armour, and Netflix. What is the total cost of producing 1,600 glasses? What manufacturing costs were added to WIP during 2018? 17) Total manufacturing costs equal ________. Welke opties voor jouw bestelling beschikbaar zijn, zie je bij het afronden van de bestelling. Additionally the Kindle price is much higher than the paper price. There are 0 reviews and 0 ratings from Australia. What is the gross profit margin earned by the company? Hardcover. Summary data (in millions) for January for the most popular electronic storage device, the Big Brain, was: ($4,600,000 + $1,700,000 + $4,750,000) / 40,000 = $276.25 per unit. The costs incurred in department A would be direct costs of cost object department A but could be an indirect cost of cost object product B. * The concept that innovation starts with understanding customer needs (Chapter 13).

Your recently viewed items and featured recommendations, Select the department you want to search in. Explanation:  Direct labor (39 – 4 = 35 hours × $30) = $1,050. Explanation:  Total cost of producing 4,000 tires = [($38+ $14 + $19) × 4,000 units] + ($20 × 3,000 units) = $344,000.

23) All costs incurred by a company (sacrifice of a resource) are recorded in the accounting system. B) Total manufacturing costs will increase and unit manufacturing costs will decrease. Andy’s total compensation for that week would be ________, and assuming Bread Works charges overtime premium and idle time to indirect labor, the amount of this compensation credited to indirect labor would be ________.

It was determined that 35,000 units were sold by the end of November while 5,000 units remained in ending inventory. What is the per unit cost when producing 1,500 glasses? In order to navigate out of this carousel please use your heading shortcut key to navigate to the next or previous heading. Je kunt je cookievoorkeuren altijd weer aanpassen. 22) Work-in-process inventory would normally include ________.

These items are shipped from and sold by different sellers. Assume each set of information is an independent case. Government agencies provide detailed guidelines on the cost items they allow and disallow when calculating the cost of a product. Volg je bestelling, Next. 5) Wonderful Products Manufacturing Corp. provided the following information for last month: Sales                                     $43,000, Variable costs                      14,000, Fixed costs                            11,000. She is paid 1.5 times her regular rate for overtime hours. Explanation:  Costs are accounted for in two basic stages: accumulation followed by assignment. 34) For merchandising companies, inventoriable costs include ________. Compute the manufacturing cost per unit for each product produced in January. The Troy plant produces three products at this plant, and runs two flexible assembly lines. Change in profit = $68,000 – $59,000 = $9,000. If a particular product is the cost object, then the wages of the plant supervisor can be classified as a(n) ________. 20) The only type of inventory that Macy’s, a major U.S. department store chain would report on its balance sheet is: 21) Direct materials inventory costs would normally include ________. There was an error retrieving your Wish Lists.

15) Pederson Company reported the following: Units sold                                              8,500    units sold for $20 per unit, Explanation:  Ending finished inventory = 3,400 + (17,000 – 8,500) × $11 = $130,900. 4.4 out of 5 stars. 8) Which of the following companies is part of the merchandising sector of our economy? 16) A cost may be direct for one cost object and indirect for another cost object. D) Utility costs of the administrative offices; the accounting department is the cost object. 10) Marriott International, would be classified as a(n) ________. 25) What are the factors that affect the classification of a cost as direct or indirect? Explanation:  A direct cost of one cost object can be an indirect cost of another cost object. Please choose a different delivery location. It is a general health care facility offering only basic services and not specialized services such as organ transplants. 24) A cost driver is a variable, such as the level of activity or volume that causally affects costs over a given time span.

8) Classifying a cost as either direct or indirect depends upon ________. Answer:  Direct costs are costs that can be traced easily to the product manufactured or the service rendered. Unit costs associated with one of its products, Product FGS1156 are as follows: Direct materials                                      $80, Fixed manufacturing overhead            31, Sales commissions (2% of sales)              7, Administrative salaries                          20, Total                                                 $223. 23) Finished goods inventory would normally include ________. Explanation:  $90 + $24 + $20 + $10 = $144. 13) Which of the following is true of indirect costs?

20) A direct cost of one cost object cannot be an indirect cost of another cost object.

Examples include opportunity costs and environmental costs. C) Manufacturing costs are a special case of period costs. Om bol.com voor jou nog beter te maken, gebruiken wij altijd functionele en analytische cookies (en daarmee vergelijkbare technieken). Met deze cookies kunnen wij en derde partijen jouw internetgedrag binnen en buiten bol.com volgen en verzamelen. Please try your request again later. Andy makes $90 per hour and is paid $135 an hour (time and a half) for overtime. What is the total cost of producing 4,000 tables? Operating income for that year was ________. Datar worked with many organizations, including Apple Computer, AT&T, Boeing, British Columbia Telecommunications, The Cooperative Bank, Du Pont, Ford, General Motors, Hewlett-Packard, Kodak, Mellon Bank, PepsiCo, Solectron, Store 24, Stryker, TRW, Visa, and the World Bank. 6) Rapid Cabinet Makers Inc. provided the following information for last month: Sales                                    $25,000, Variable costs                      10,000, Fixed costs                              3,000. What is the direct labor cost incurred to the company? Explanation:  (1,000 + 9,000 – 7,500 ) × 40 = $100,000. B) when the direct materials are used in production. Ending balance                                         14,000, Purchases                                                   48,000. Prime members enjoy FREE Delivery and exclusive access to movies, TV shows, music, Kindle e-books, Twitch Prime, and more. Cost Accounting: A Managerial Emphasis, 16e (Horngren), Chapter 2   An Introduction to Cost Terms and Purposes. A direct manufacturing cost? is dag en nacht open. 2) U.S. Systems Inc., had the following activities during 2018: Beginning inventory                                    $ 24,000, Purchases                                                           61,600, Ending inventory                                             11,000, Direct manufacturing labor                                 18,000, Manufacturing overhead                                      11,500, Beginning work-in-process inventory                  1,000, Ending work-in-process inventory                       3,500, Beginning finished goods inventory                   25,000, Ending finished goods inventory                        19,000. What are the total manufacturing costs for the year if the average unit cost is $8.50? 7) Rally Synthesis Inc. manufactures and sells 100 bottles per day. 18) A unit cost is computed by dividing total cost by the number of units. Answer:  Cost object # 1 includes categories a, c, and f. Cost object # 2 includes categories b and g. Cost object # 3 includes categories d and e. 1) Which of the following factors affect the direct/indirect classification of a cost?

5) Wages paid to machine operators on an assembly line are classified as a ________.

.

Mechanical Design Of Heat Exchanger Pdf, Slow Cooker Pork Chops And Apples Recipe, Chicken With Bell Peppers And Onions, Philadelphia School District Registration, Hillshire Farm Beef Polska Kielbasa Nutrition, Birds That Look Like Robins But Aren't, Protein Balls Keto, How To Cook Ribs On Gas Grill, Metal Arms: Glitch In The System Sequel, Sodium Hydroxide Solution Conducts Electricity Because It Is Strong Electrolyte, Saltwater Luxury Homes For Sale Olympia, Wa,